Szkoła Podstawowa w Dobiecinie ma 70 letnią historię.

Powstała w listopadzie 1948 roku dzięki zasłużonej nauczycielce Aleksandrze Bogusz,  w byłym dworskim budynku  jako jednoklasowa szkoła. Rok później w szkole założono elektryczność.

Pierwszy kapitalny remont przeprowadzono w 1954 roku. Wówczas z dużej izby w budynku głównym zrobiono 2 izby, a w czworaku, uzyskano miejsce na pełną siedmioklasową szkołę.

W 1961 roku stanowisko kierownika szkoły powierzono panu Czesławowi Pawlikowskiemu, który wystąpił z propozycją zbudowania nowej szkoły.

Po  przyjęciu wniosku, na początku 1962 roku zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Najpierw wybudowano dwie sale lekcyjne rozdzielone ruchomą ścianą. Górną cześć budynku przeznaczono na mieszkanie dla kierownika szkoły.

W tym samym budynku mieściła się także gajówka, którą w 1965 roku przeniesiono, a na wzmocnionych starych fundamentach wybudowano następną część szkoły. 15 kwietnia 1967 roku oddano budynek do użytku.  W budynku szkolnym znajdowało się wówczas 8 sal lekcyjnych, świetlica, pokój nauczycielski i mieszkania. Budynek ogrzewały piece kaflowe.

W czasie wakacji w 1967 roku rodzice uczniów wyrównali i ogrodzili teren wokół szkoły oraz urządzili boisko.

We wrześniu 1975 roku rozpoczęła funkcjonowanie stołówka szkolna.

Pięć lat później rozpoczęto starania o wybudowanie sali gimnastycznej, której budowa ruszyła w 1984 roku, a uroczystość oddania do użytku nastąpiła w dniu 1 września 1986 roku.

Za czasów dyrektor Haliny Gawron budynek przeszedł kapitalny remont. Dobudowana została część z węzłem sanitarnym. Powstała mała sala komputerowa, gabinet dyrektora szkoły i sekretariat. Wybudowano kotłownię i założono centralne ogrzewanie. Remont objął także kuchnię i obiekty sportowe. We wszystkich pracach z dużym zaangażowaniem uczestniczyli rodzice.

W roku 2001 szkole nadano imię i przekazano sztandar.

W 2005 roku dokonano niezbędnej modernizacji całego bloku żywieniowego.

W latach 2007-2008, dzięki szczególnej dbałości władz gminy o stan oświaty, nasza szkoła jako kolejna ze szkół podstawowych Gminy Bełchatów zmieniła swoje oblicze. Została zmodernizowana i stała się szkołą na miarę współczesnych czasów – szkołą XXI wieku.

• Szkoła Podstawowa im. gen. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie
    Korczew 37