W dniu 7 grudnia 2017 r. odbyła się mikołajkowa wycieczka do Łodzi zorganizowana przez p. Małgorzatę Bartos. Celem naszej podróży był park trampolin ,,Saltos"- wielka hala wypełniona trampolinami, podzielona na różne sektory: do koszykówki, gry w zbijaka, skocznie oraz basen z przeszkodami wypełniony gąbkami. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Na początku jeden z instruktorów poprowadził rozgrzewkę i pokazał trampolinowe akrobacje a później ...,,hulaj dusza"! Uczniowie próbowali swoich sił w skokach, niektórym udało się nawet salto, pod okiem trenera nurkowaliśmy w gąbkach i wspinaliśmy się po linach. Pobyt w parku trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji oraz rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił dzieciom, że skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenia dla mięśni nóg. Uczestnikami wycieczki opiekowali się wychowawcy -p. A. Sobieszek, p. P. Janura i p. K. Orpel. Wszyscy zgodnie postanowiliśmy, że na pewno tam wrócimy.
W dniu 5 grudnia 2017 r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Wolontariusza. Od zeszłego roku działa Szkolne Koło Wolontariatu, które podejmuje różnorodne działania ukierunkowane na bezinteresowne pomaganie innym. Czasem trudno znaleźć chwilę, aby usiąść i spokojnie porozmawiać, aby doświadczyć radości spotkania z drugim człowiekiem. Wydaje się, że tyle rzeczy trzeba jeszcze zrobić, tyle spraw niecierpiących zwłoki załatwić. Często słyszymy, a może także sami mówimy: Nie mam czasu! Okazuje się jednak, że są wśród nas osoby, które potrafią w sposób bezinteresowny dzielić się swoim czasem z innymi.
W ramach obchodów Dnia Wolontariatu został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem ,,Najcenniejsza pomoc płynie prosto z serca". Panie, Małgorzata Bartos i Anetta Sobieszek, które prowadzą Szkolne Koło Wolontariatu wyłoniły zwycięzców konkursu.
Gratulujemy uczniom i serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Plakaty uczniów można oglądać na szkolnych korytarzach.
1.12.2017 r. odbyły się w Spale Indywidualne Halowe Zawody LZS Województwa Łódzkiego w Lekkiej Atletyce. Nasi uczniowie zaprezentowali się z dobrej strony, osiągając bardzo dobre wyniki w swoich konkurencjach. Brązowy medal w biegu na 600 m. wywalczyła Barbara Masapust. Opiekunem grupy był p. Krzysztof Orpel. Serdecznie gratulujemy!!!
Już po raz kolejny uczniowie klas V i VI naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Literackim ,,Bajka dla siostrzyczki i braciszka” organizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Bełchatowie. Celem konkursu było przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz rozwijanie zdolności twórczego myślenia. Młodzi pisarze napisali baśń dla najmłodszych dzieci, wykonali oprawę plastyczną oraz zaprojektowali kształt swoich książeczek. W tym roku w konkursie wzięło udział troje uczniów:
-Weronika Gaborska napisała baśń pt:,, Zwierciadło prawdy"
-Adam Masapust stworzył baśń pt: ,,Zaczarowany kwiat”
-Ksawier Sonciński napisał opowiadanie pt: ,,Przyjacielska wyprawa”
Opiekun młodych literatów, p. Anetta Sobieszek, bardzo serdecznie dziękuje uczniom za udział w konkursie i życzy im powodzenia. Uroczysty finał konkursu odbędzie się 12 grudnia o godz.11.00 w siedzibie biblioteki w Bełchatowie.
Jak co roku uczniowie klas IV-VI naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie polonistycznym EDI PINGWIN. Nasze uczestnictwo w konkursach sprawdzających wiedzę z teorii literatury i nauki o języku to już tradycja. Z każdym rokiem dołączają nowi uczniowie chcący zmierzyć się z innymi uczniami z całej Polski. W dniu 23.11.2017r. w konkursie wzięło udział 12 uczniów. Koordynatorem była p. Anetta Sobieszek, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem testu. Uczniowie zmagali się z 30 pytaniami z zakresu literatury i gramatyki. Wyniki zostaną ogłoszone w styczniu i każdy z uczestników otrzyma dyplom uznania potwierdzający udział w konkursie. Życzymy wszystkim powodzenia i dziękujemy za uczestnictwo w konkursie.
21.11.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu wyruszyły w podróż do Krainy Życzliwości, do której biletem wstępu był uśmiech i charakterystyczna dla tego dnia żółta przypinka- buźka.
Dzieci zastanawiały się, co to jest życzliwość i jak ją okazywać na co dzień swoim bliskim, kolegom, koleżankom, pracownikom szkoły, osobom starszym, sąsiadom…Wysłuchały również opowiadania pt. „Zaczarowany flet”, dzięki któremu utrwaliły zasady dobrego zachowania. Ten dzień to także wspaniała okazja do przypomnienia sobie „magicznych słów”: proszę, dziękuję, przepraszam. Punktem kulminacyjnym było wykonanie wspólnego plakatu „Jestem życzliwy”. Na zakończenie zajęć dzieci zrobiły „Kwiaty Życzliwości”, które mogły zabrać do domu i ofiarować swoim bliskim.
Celem przeprowadzonych zajęć i zabaw było zachęcenie dzieci do okazywania innym dobroci, koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych.
Każdy z nas lubi komplementy... Usłyszeć coś miłego, pozytywnego...Czasem zwykły uśmiech podarowany nam od kogoś, potrafi rozpromienić cały dzień. Już po raz drugi taki właśnie dzień, pełen słońca i uśmiechu obchodziliśmy 21 listopada-Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Przygotowane zostały m.in. karty „Oderwij i podaruj!”. Każdy mógł oderwać fiszkę z pozytywną myślą i wręczyć ją wybranej przez siebie osobie: koleżance, koledze, wychowawcy, nauczycielowi lub pracownikowi szkoły. „Dziękuję, że jesteś…”, „Wszystkiego najlepszego…” czy „Miłego dnia!” – niby proste, znane wszystkim słowa, a wywoływały dziś radość oraz niezapomniany uśmiech na twarzy każdego obdarowanego. Ponadto działała ,,Poczta życzliwości” a każdy uczeń, który przyniósł żółtą uśmiechniętą buźkę mógł wziąć udział w konkursie i zyskiwał ,,dzień bez pytania”.
Jury wybrało najpiękniejsze symbole życzliwości.
Słoneczka zostaną umieszczone na drzwiach sal, by przypominały nam o życzliwości na co dzień. Wydaje nam się, iż pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Wszystkim ślemy życzenia, by każdy dzień był przepełniony życzliwością, uśmiechem i wyrazami wzajemnej sympatii. Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok! Organizatorkami tego wyjątkowego dnia były: p. Lidia Pawlik-opiekun Samorządu Szkolnego oraz p. Anetta Sobieszek- pedagog szkolny.
W dniu 17.11.2017 r. na zaproszenie p. Dagmary Fornalik –przewodniczącej Rady Rodziców przyjechał do naszej szkoły p. Marek Magier, konstruktor modeli kartonowych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m. in. model Daru Młodzieży, statek pasażerski Stefan Batory, okręt szkolny Marynarki Wojennej ORP ISKRA, krążownik japoński OYODO, samoloty września 1939 r. oraz polskie i niemieckie czołgi. Uczniowie z podziwem przyglądali się modelom p. Marka Magiery i z zainteresowaniem słuchali opowieści o pracy konstruktora. Już wiemy, o jakie prezenty poproszą uczniowie Świętego Mikołaja…
16 listopada 2017 r. odbyła się w Bełchatowie VI Powiatowa Konferencja pn. „Razem przeciw przemocy w rodzinie”, na której obecny był pedagog szkolny- Anetta Sobieszek. Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji zobowiązanych do przeciwdziałania przemocy w rodzinie : m.in. Prokuratury, Policji, Sądu, Oświaty i Służby Zdrowia. Na tego typu konferencjach uczestnicy dyskutują i dzielą się swoim doświadczeniem. W tym roku tematem przewodnim była prelekcja p. Kariny Stasiak- terapeuty uzależnień nt. ,,Nadużywanie alkoholu a przemoc w rodzinie".
W dniu 14.11.2017 r. w siedzibie Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej w Bełchatowie odbyło się podsumowanie Konkursu Logopedycznego ,,Planszowa gra logopedyczna” zorganizowanego w ramach III Powiatowego Tygodnia Logopedy. W konkursie wzięło udział 16 dzieci z terenu powiatu bełchatowskiego. Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie – Mateusz Lasota z klasy II oraz Patryk Knaś z klasy III. Dzieciom towarzyszyły mamy, które pomagały przy tworzeniu gier planszowych oraz logopeda –p. Anetta Sobieszek. W czasie wizyty wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Uczniowie wraz z rodzicami i logopedami mieli okazję zagrać w terapeutyczne gry. Wiele radości dorosłym sprawiło ciepłe przyjęcie a dzieciom słodkości, przygotowane specjalnie dla nich, przez pracowników poradni.
Relację z podsumowania konkursu można obejrzeć na stronie Telewizji Bełchatów:
http://www.tvbelchatow.pl/wiadomosci/1227,konkurs-na-gre-logopedyczna-rozstrzygniety
oraz na stronie poradni: http://www.pppbelchatow.bai.pl/aktualno-ci.html
W związku z organizacją III Powiatowego Tygodnia Logopedy, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Bełchatowie zaprosiła uczniów uczęszczających na terapię logopedyczną w szkole, do udziału w konkursie ,,Logopedyczna gra planszowa". Celem konkursu było rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci, szczególnie tych z trudnościami w mówieniu oraz wspólna praca rodzica i dziecka nad rozwojem mowy z wykorzystaniem technik plastycznych. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie i wspólnie z rodzicami wykonali przepiękne gry logopedyczne:
Patryk Knaś - ,,Mistrzowie głosek" (kl. III)
Mateusz Lasota -,,Leśne przygody" (kl.II)
Serdecznie dziękuję dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie i pracę włożoną w wykonanie ciekawych gier logopedycznych. Logopeda- Anetta Sobieszek.
Podsumowanie konkursu odbędzie się 14.11.2017 r. o godz.13.00 w siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bełchatowie.
Szczegółowy plan działań w ramach III Powiatowego Tygodnia Logopedy
13.11.2017 r. (poniedziałek)
Konsultacje dla rodziców dzieci oddziału przedszkolnego uczęszczających na terapię logopedyczną. Informacji w godz. 13.30 – 14.30 udzielać będzie logopeda - Julita Kardas - Figlus w sali nr 7
14.11.2017 r. (wtorek)
Warsztaty dla rodziców - ,,Profilaktyka logopedyczna” o godz. 14.30- sala nr 9.
Konsultacje dla rodziców dzieci klas I-III uczęszczających na terapię logopedyczną w godz. 15.00 – 15.30. Informacji udzielać będzie logopeda- Anetta Sobieszek.
15.11.2017 r. (środa)
Zajęcia z dziećmi oddziału przedszkolnego pn.: ,,Ćwiczenia logopedyczne stymulujące rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym. Ćwiczenia oddechowe” poprowadzi logopeda- Julita Kardas-Figlus. Celem zaproponowanych ćwiczeń jest wyrobienie właściwych nawyków oddechowych tzn. wyćwiczenie właściwego toru oddechowego.
16.11.2017 r. (czwartek)
Zajęcia z dziećmi klasy I i II pn.: ,,Logopedyczna planszomania. Ćwiczenia oddechowe” poprowadzi logopeda -Anetta Sobieszek. Celem zaproponowanych ćwiczeń jest wyrobienie właściwych nawyków oddechowych oraz utrwalanie zaburzonych głosek w wyrazie.
17.11.2017 r. (piątek)
Bierzemy udział w konkursie organizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Bełchatowie na ciekawą logopedyczną grę planszową. Gramy w gry zaprojektowane przez uczniów i ich rodziców w klasie II i III.
Zapraszamy
Anetta Sobieszek i Julita Kardas-Figlus
W sobotę 28 października 2017 r. w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie odbył się XVII Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej "Moja Ojczyzna". Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy trzeciej: Zuzanna Gołąb i Natalia Krystek. Wyniki festiwalu poznamy 11 listopada podczas koncertu laureatów, który odbędzie się w Gigantach Mocy. Naszym wspaniałym wokalistkom gratulujemy pięknych występów i mocno trzymamy kciuki!!!
26.10.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy III wraz z grupą rodziców i opiekunów: p. Katarzyną Piasta, Anetą Kępczyńską, Izabelą Kołodziejczyk odwiedzili niezwykłe miejsce- „Ceramilandię” w Lutomiersku. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie zakładu, w którym produkuje się przedmioty z ceramiki oraz udział w warsztatach.
Na początku obejrzeliśmy pokaz pełnego procesu wytwarzania wyrobów ceramicznych prowadzony przez doświadczonego instruktora. Zostaliśmy zapoznani z surowcami, sposobem formowania masy, wypalaniem ceramiki i technikami dekoracji. Później zwiedziliśmy pomieszczenie zwane „wzorcownią”, w którym zgromadzone były wszystkie produkty zakładu. Byliśmy zachwyceni niezwykle precyzyjnym wykonaniem tych przedmiotów. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach podczas których można było ozdabiać gliniane figurki oraz doniczki według własnego pomysłu. Wykonane prace zostały dokładnie zapakowane i zabraliśmy je do domu, aby pochwalić się nimi rodzicom. Otrzymaliśmy również dyplomy „Młodego Ceramika” za zdobycie wiedzy dotyczącej technologii produkcji ceramiki oraz za udział w warsztatach tworzenia i ozdabiania ceramicznych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.
Na koniec czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka- ogromna sala zabaw, w której były dmuchańce, karuzela, pociąg, trampoliny, tor przeszkód i wiele, wiele innych atrakcji. Dzięki temu mogliśmy rozładować pokłady energii. Zabawa w „Młodych Ceramików” bardzo nam się podobała i z wielką chęcią jeszcze tu wrócimy!
Już po raz kolejny w dniu 26.10.2017 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia profilaktyczne, tym razem dla uczniów klasy IV i V. Lekcję pod hasłem ,,Stop agesji fizycznej i psychicznej” przeprowadziła p. Jagoda Nieborak -pracownik Straży Miejskiej w Bełchatowie. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji oraz poznanie ich przyczyn. Zajęcia zrealizowano w formie warsztatów. Szczególny nacisk położono na propagowanie właściwych zachowań interpersonalnych w oparciu o prezentację multimedialną i film o przejawach przemocy szkolnej. Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania związane z przejawami przemocy i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Spotkanie zostało zainicjowane przez pedagoga szkolnego. Miło, że przedstawiciele Straży Miejskiej w Bełchatowie przyjęli nasze zaproszenie.
Dnia 13 października 2017 r. odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Świadkami tej chwili była nie tylko cała społeczność szkolna, ale również zaproszeni goście: Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych p. Katarzyna Woźniak-Kopek, Radni Rady Gminy Bełchatów p. Jacek Bakalarczyk i p. Kamil Surgut. Pierwszoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni p. Małgorzaty Pisarek zaprezentowali część artystyczną, a uczniowie klas starszych udzielili im cennych rad. Złożenie uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie przez panią dyrektor każdego z uczniów repliką szabli ułańskiej, przypieczętowało przynależność klasy pierwszej do społeczności szkolnej. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, legitymacje i tarcze szkolne oraz upominki od przedstawicieli Gminy Bełchatów, Rady Rodziców, pracowników obsługi i uczniów wszystkich klas.
W dniu 17.10.2017 r. w klasach VI-VII zrealizowane zostały zajęcia warsztatowe pn.: ,,Alkohol-wróg czy przyjaciel?". Celem zajęć było dostarczenie wiedzy, jak alkohol wpływa na organizm człowieka. Zajęcia przeprowadzone przez strażników Straży Miejskiej w Bełchatowie uświadomiły młodzieży jak alkohol działa na zmysły. Uczniowie mieli okazję wykorzystać profesjonalny sprzęt, m.in. alkogogle i narkogogle, by przekonać się jak bardzo alkohol upośledza zmysły. Nieznane dotąd wrażenia zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. Wykonując proste ćwiczenia przekonaliśmy się jak bardzo alkohol zaburza równowagę, zawęża pole widzenia oraz obniża sprawności motoryczne. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę. Zajęcia profilaktyczne zorganizowała p. Anetta Sobieszek- pedagog szkolny.
W dniu 17.10.2017 r. pracownicy Straży Miejskiej w Bełchatowie - p. Jagoda Nieborak i p. Paweł Piotrowski, mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, przeprowadzili zajęcia w kl. I-III, których celem było przygotowanie uczniów do poruszania się po drogach. Miasteczko drogowe składało się z elementów wykonanych ze specjalnych tkanin wypełnionych gąbką. Były to modele różnych pojazdów, znaki drogowe, sygnalizatory, słupki, pachołki, zebry. Działanie na konkretach pozwoliło uczniom na zaangażowanie zmysłu wzroku, słuchu i dotyku. Celem takiej zabawy jest budowanie świadomości zagrożeń na drodze i właściwych reakcji na nie. Dzieci w czasie zabawy, za pomocą zestawu edukacyjnego ,,Autochodzik", przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spotkanie zorganizowała p. Anetta Sobieszek - pedagog szkolny.
W dniu 24.10.2014 r. uczniowie klas IV-VII pod opieką p. A. Sobieszek, p. M. Bartos i p. P. Janury wybrali się do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie na niezwykłą lekcję historii. Klasy IV i V uczestniczyły w lekcji pn.: ,,Muzealni detektywi". Uczniowie brali udział w grze mającej na celu poznanie stałej ekspozycji oraz historii mieszkańców dworu -rodu Kaczkowskich. Uczestnicy gry pracowali w zespołach i rozwiązywali różnorodne historyczne łamigłówki. Zajęcia prowadziła p. Magdalena Marciniak-Darda. Natomiast klasa VI i VII usłyszała wiele ciekawostek historycznych na temat słynnej, otoczonej legendą bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 roku. Bitwy, która była pierwszym starciem oddziału Tadeusza Kościuszki z wojskami nieprzyjacielskimi. Jakie postacie historyczne utrwalił w swym dziele malarz? Dlaczego nie ubrał Kościuszki w sukmanę? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy zajęć podczas lekcji: ,,Historia Polski na przykładzie wybranych obrazów Jana Matejki – Kościuszko pod Racławicami", którą poprowadził p. Marcin Uss. Niewątpliwie nie były to ostatnie zajęcia uczniów naszej szkoły w muzeum.
4.10.2017 r. na obiektach Powiatowego Centrum Sportu w Bełchatowie odbył się już VII Turniej Piłki Nożnej U-14 o Puchar Starosty Bełchatowskiego. Do rywalizacji przystąpiło 11 drużyn:
Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły rozgrywać mecze jednocześnie na boisku ze sztuczną nawierzchnią i w hali namiotowej. Nasza reprezentacja ukończyła zmagania na 3 miejscu w grupie remisując i przegrywając po dwa spotkania. Opiekunem zawodników był p. Krzysztof Orpel. Gratulujemy!!!