Klasa VI wraz z wychowawcą- p. Małgorzatą Bartos zorganizowała wieczór filmowy. Spotkanie rozpoczęło się w piątek 05.05.2017 r. o godzinie 16.00 i trwało do 21.30. W jednej z sal lekcyjnych rozłożono materace, koce, poduszki na wypadek ataku senności i rozpoczęło się oglądanie przygotowanych filmów. Po obejrzeniu każdego z nich uczniowie prowadzili dyskusje. Zaproponowane filmy budziły duże zainteresowanie. Podczas przerw między projekcjami na holu odbywały się gry i zabawy ruchowe. Wielką atrakcją dla uczniów było to, że mogli spędzić czas w murach szkoły w tak nietypowych okolicznościach. Był to też czas żartów i dobrej zabawy. Maraton okazał się nie tylko świetną zabawą, ale również nowym doświadczeniem, które warto powtórzyć. Spędzenie piątkowego wieczoru na oglądaniu filmów w gronie rówieśników jest zdecydowanie lepsze niż samemu przed telewizorem.
28. 04. 2017 r. uczniowie: Nicol Kubik, Andrzejczyk Wiktoria i Adam Masapust pod opieką p. Małgorzaty Bartos wzięli udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym w Janowie. Konkurs wzbudzał wiele emocji wśród dzieci biorących udział w konkurencjach sprawdzających wiedzę w zakresie przyrodniczo-ekologicznym poprzez rozwiązywanie min. testu, rozsypanek wyrazowych, eko-zagadek, rebusów i krzyżówek. Uczestnicy zajęli II miejsce i otrzymali nagrody książkowe.
27 kwietnia 2017 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz inne święta przypadające w maju. Uczniowie klasy VI pod opieką pani Jolanty Kamińskiej przygotowali lekcję historii, podczas której przedstawili genezę Konstytucji 3 Maja oraz innych świąt majowych. W apelu nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Treści mówione przez uczniów były przeplatane prezentacjami multimedialnymi. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz chętni rodzice.
24 kwietnia 2017 r. w oddziale przedszkolnym odbył się kolejny kolorowy dzień- tym razem był to Dzień Zielony, który związany był z obchodami Dnia Ziemi. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą przyrodę oraz zapoznały się z ekologicznymi pojęciami: odpady, recykling, segregacja odpadów. Musiały również poradzić sobie z praktycznym działaniem na rzecz przyrody-posegregować śmieci. Pod hasłem „Przyjaciele przyrody” odbył się quiz wiedzy ekologiczno-przyrodniczej, który wygrała Karolinka Aksman. Po emocjonującej rywalizacji dzieci wykonały pracę plastyczną techniką origami z kół pt. „Żabka”. Na zakończenie zajęć przedszkolaki złożyły uroczyste ślubowanie i otrzymały Medal Opiekuna i Przyjaciela Przyrody. Ciekawe zabawy wyzwalały u dzieci postawy twórcze, kreatywność, integrację z grupą, radość i zadowolenie ze wspólnej zabawy.
W związku z obchodami Tygodnia Zdrowego Żywienia pedagog szkolny serdecznie zaprasza całą społeczność szkoły i zainteresowanych rodziców na prelekcję dotyczącą zasad zdrowego odżywiania. Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia 2017 r. o godzinie 10.30 w naszej szkole. Prelekcję poprowadzi pani Ewa Wójcik - dietetyk Centrum Dietetycznego Naturhouse. Uczestnicy wykładu otrzymają skierowania na indywidualne konsultacje z dietetykiem, na których zmierzona zostanie bezpłatnie procentowa zawartość tkanki tłuszczowej, ilość wody metabolicznej, procentowa zawartość masy mięśniowej oraz kaloryczne zapotrzebowanie organizmu.
W dniach 24.04-28.04.2017 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbędzie się Tydzień Zdrowego Żywienia zainicjowany przez pedagoga szkolnego, zorganizowany we wspólpracy z wychowawcami klas. Celem akcji jest uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowego odżywiania oraz kształtowanie u dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie.
Program:
Oddział przedszkolny
klasa I
- sałatka owocowa i owocowe jeże (degustacja)
klasa II
-przedstawienie profilaktyczne dla klas 0-III (czwartek, 4 godz. lekcyjna)
klasa III
- krokodyl w kolorowych koreczkach (degustacja)
klasa IV
- zdrowe słodycze (degustacja)
klasa V
- zdrowe kanapeczki (degustacja)
klasa VI
- koreczki owocowe (degustacja)
26 kwietnia 2017 r. o godzinie 10.30 -prelekcja dietetyka Centrum Dietetycznego Naturhouse
11 kwietnia 2017 r. uczniowie klas II i III w ramach zajęć koła bibliotecznego uczestniczyli w warsztatach tworzenia papieru czerpanego. Dzięki tym zajęciom mogli zapoznać się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Zrozumieli w jaki sposób ludzie wpadli na pomysł wytwarzania papieru i dlaczego był im tak bardzo potrzebny!
W niedzielę 9 kwietnia 2017 r. poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem p. Małgorzatą Bartos i rodzicami uczestniczył w gminnej uroczystości w Łękawie upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej.
W dniu 6 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedstawieniu profilaktycznym pt.: „Pokój”. Spektakl został przygotowany przez p. Jolantę Kamińską w ramach koła polonistyczno- teatralnego. Uczniowie klas V i VI zaprezentowali kilka scenek, w których poruszyli problemy i trudności, z jakimi często spotykają sie ich rówieśnicy. Scenki przedstawiały trudności w nauce, kłótnie z koleżankami i rodzeństwem, nieporozumienia z rodzicami a przede wszystkim problem nietolerancji wśród rówieśników. "Aktorzy" mieli nadzieję, że to przedstawienie będzie dla uczniów lustrem, w którym niejednokrotnie obejrzą samych siebie, raz jako tych dobrych a czasami jako tych, którzy sprawiają przykrość innym. Przedstawienie bardzo podobało się zarówno naszym najmłodszym jak i starszym uczniom i miejmy nadzieję, że dzięki niemu dzieci zrozumiały potrzebę akceptacji i tolerancji wobec drugiego człowieka, bo przecież każdy z nas jest inny, ale na swój sposób wyjątkowy i wartościowy, trzeba to tylko dostrzec i poznać tego człowieka. W projekcie występowali: Joanna Puch, Nicola Kołomycka, Julia Szkudlara, Barbara Masapust, Nicol Kubik, Angelika Grzejda, Wiktoria Andrzejczyk, Adam Masapust, Bogumił Masapust, Jakub Miśkiewicz, Błażej Miśkiewicz.
Drodzy Rodzice
W związku z pojawieniem się niepokojących informacji na temat gier internetowych pragnę wzmożyć Państwa czujność w zakresie działań podejmowanych przez Państwa dzieci w świecie wirtualnym. Gry komputerowe to najpopularniejsza rozrywka wśród młodzieży. Wpływają pozytywnie na rozwój dzieci, jednak nadmierne granie może powodować wiele problemów, które znajdą odzwierciedlenie w stanie zdrowia, wynikach w nauce, czy aktywności w grupie rówieśniczej. Media donoszą o nowych grach, które pojawiają się w Internecie i zagrażają życiu dzieci oraz nastolatków.
Z doniesień mediów wynika, że gry te są bardzo popularne i wzbudzają zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.
Drodzy Rodzice, rozmawiajcie z dziećmi o ich aktywności w Internecie, zwróćcie uwagę na ewentualne zmiany ich zachowania w ostatnim czasie.
W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych. Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121 212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).
Liczne materiały edukacyjne można znaleźć również w linku:
www.cyfrowobezpieczni.pl oraz www.cybernauci.edu.pl
Pedagog szkolny- Anetta Sobieszek
W dniu 31.03 2017 r. na zaproszenie pedagoga szkolnego do naszej szkoły przyjechali przedstawiciele Straży Miejskiej w Bełchatowie. Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w prelekcji profilaktycznej nt.: ,,Jak nie puścić życia z dymem?" St. inspektor Dariusz Opałka-koordynator zespołu ds. nieletnich i profilaktyki szkolnej wraz z p. Jagodą Nieborak informowali uczniów jak bardzo szkodliwe jest palenie papierosów. Niestety, papierosy są ogólnodostępne. Wcześniej czy później kontakt z nimi przydarzy się każdemu. Młodzież powinna zdawać sobie sprawę, że wszystko zależy od nich samych i nie ma ,,mody na palenie". Funkcjonariusze odpowiadali także na pytania uczniów, poruszali bardzo ważne kwestie dotyczące biernego palenia. I znów potwierdziło się: ,,Jeden raz uzależnia!"
Informujemy o rozpoczętej rekrutacji do klasy pierwszej i oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018.
Rekrutacja trwa od 24 marca 2017 r. do 31 marca 2017 r.
Szczegóły rekrutacji zawarte są w regulaminach umieszczonych w odpowiednich zakładkach w pasku nawigacji Dokumenty szkolne.
W dniu 24.03.2017 r. autorki projektu czytelniczego pn. ,,Książka świat otwiera ogromny” p. Małgorzata Bartos i p. Jolanta Kamińska zorganizowały poranek z poezją -,,I Ty zostań poetą”. Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali społeczności szkolnej swoje wiersze. Celem spotkania było zachęcenie utalentowanych dzieci i ich rodziców do prezentowania własnej twórczości literackiej. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem talentu naszych uczniów.
W dniu 23.03.2017 r. odbyła się w naszej szkole ogólnopolska olimpiada Olimpus z jezyka angielskiego. W olimpiadzie tej udział wzięli uczniowie klas 4-6. Uczestnicy odpowiadali na 30 pytań z zakresu gramatyki i leksyki. Nad prawidłowym przebiegiem olimpiady czuwała p.Julita Kardas-Figlus. Wyniki olimpiady zostaną ogłoszone w maju. Każdy z uczniów otrzyma dyplom uznania potwierdzający udział w olimpiadzie. Dziękujemy za udział w Olimpusie.
W dniu 23.03.2017 r. odbyły się warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej pod hasłem Superkampania – NIE dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia! dla uczniów klas V-VI. Zajęcia w obecności pedagoga szkolnego przeprowadziły studentki pedagogiki Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie o specjalności resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną- p. Martyna Suchcicka i p. Katarzyna Czyżewska. Dowiedzieliśmy się m.in. jakim śmiertelnym zagrożeniem są środki psychoaktywne i jaki wpływ mają nie tylko na układ nerwowy człowieka, ale także na relacje w rodzinie. Prezentowaliśmy scenki nt. Jak zachować się asertywnie i dostrzegać różnicę między uległością a agresją. Duży nacisk położono na uzależnienia od papierosów, alkoholu, telefonu i komputera. Uczniowie otrzymali zadanie domowe- nie używać przez tydzień telefonu komórkowego. Czy to się uda? A może niektórzy z nas już są uzależnieni? Obiecaliśmy, że spróbujemy wykonać taki test. Na koniec obejrzeliśmy film pt.: ,, Nuggets” zawierający przesłanie dla młodzieży - ,,Jeden raz może uzależnić!”
W dniu 22 marca 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie rodziców i nauczycieli ze st. sierż. Anetą Kozłowską. Tematem spotkania były problemy z narkotykami i dopalaczami dotykające młodzież. Rodzice i nauczyciele dowiedzieli się jakie zagrożenia niesie ze sobą zażywanie tych substancji, z jakimi mogą mieć do czynienia oraz jak mają postępować w przypadku ich ujawnienia u swojego dziecka. Policjantka odniosła się także do cyberprzemocy i niebezpieczeństw w sieci. Warsztaty odbyły się w ramach kampanii profilaktycznej ,,Superkampania- NIE dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia” i stworzyły okazję do uzyskania aktualnej wiedzy o skutecznej profilaktyce uzależnień.
W dniu 22 marca 2017 r. uczniowie klas IV-VI wraz z p. M. Bartos i p. A. Sobieszek pojechali do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Po zabytkowych pomieszczeniach Dworku Olszewskich oprowadził nas przewodnik prezentując stałą ekspozycję zatytułowaną „Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku”. Dowiedzieliśmy się , że z oryginalnych elementów zachowały się: większość stolarki drzwiowej i okiennej, fragmenty drewnianych parkietów, piece kaflowe z ozdobnymi zwieńczeniami oraz kominek z początku XIX wieku. Z Sali Koncertowej przeszliśmy do Salonu Owalnego, który w formie ryzalitu otwiera obiekt na taras i wyjście w stronę parku. Nasz zachwyt wzbudził Pokój Kominkowy z odrestaurowanym XIX-wiecznym kominkiem z piaskowca oraz Salon Tradycji Niepodległościowych. W tej sali podziwialiśmy pamiątki związane z walką Polaków o odzyskanie niepodległości.Dużo dowiedzieliśmy się o historii Bełchatowa i jego okolic. Mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę ,,Międzynarodowe Biennale Grafiki”. To była udana wizyta!
Serdecznie zapraszamy na warsztaty dla rodziców i nauczycieli w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej pod hasłem Superkampania – NIE dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia! Zajęcia poprowadzą studenci pedagogiki Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie o specjalności resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną w dniu 22 marca 2017 r. o godz.15.30 w naszej szkole. Liczymy na Państwa zainteresowanie i obecność.
Wydział Zamiejscowy SAN w Bełchatowie, Koło Naukowe Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie oraz Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień „WOLMED” w Dubiu serdecznie zapraszają społeczność szkoły do udziału w kampanii profilaktyczno-edukacyjnej pod hasłem Superkampania – NIE dla ćpania! Nie wciągnij własnego życia! Celem wspólnego działania jest podniesienie świadomości nauczycieli, wychowawców, rodziców, młodzieży i dzieci o zagrożeniach narkotykowych, popularyzacja zasad bezpiecznego zachowania, a także zapoznanie z prawno-karnymi aspektami narkomanii i metodami oddziaływania na dzieci i młodzież w celu ochrony ich przed uzależnieniem. W ramach projektu studenci pedagogiki Społecznej Akademii Nauk o specjalności resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną – pod kontrolą kadry dydaktycznej uczelni oraz przy udziale policjantów-specjalistów profilaktyków z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie i pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bełchatowie przeprowadzą nieodpłatnie zajęcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli, z wykorzystaniem metod aktywizujących oraz multimediów. Czas trwania akcji: od 15 marca do 17 kwietnia 2017 r.
Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły - nauczycieli, uczniów i rodziców - na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Dnia 9.03. 2017 r. w ramach wolontariatu uczennice klasy VI pod kierunkiem p. Bartos czytały utwory Brzechwy i Tuwima w Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie.