Za nami II Powiatowy Tydzień Logopedyczny zorganizowany przez członków koła logopedycznego działającego przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bełchatowie. W naszej szkole w dniach 14-18 listopada 2016 r. zaplanowano szereg działań promujących działalność logopedyczną.
Serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców do udziału w III Powiatowym Tygodniu Logopedycznym w przyszłym roku szkolnym.
W dniu 16.11.2016 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką p. Małgorzaty Bartos i p. Anetty Sobieszek pojechali w ramach projektu ,, Książka świat otwiera ogromny” do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Lekcja pn. ,,Polski savoir - vivre” przeprowadzona przez p. Katarzynę Oleksiewicz w formie krótkiego przewodnika po polskiej obyczajowości, pokazała nam oryginalność polskiej kultury naświetlonej przykładami z historii. Podczas dyskusji szczególnie zwracano uwagę na dziedziny życia dotyczące nakrywania do stołu, form towarzyskich, prezencji, a także zachowania w szczególnych sytuacjach. Na uczestników czekały przepełnione humorem zadania logiczne i rebusy. Każdy z nas nauczył się podczas zajęć czegoś nowego. Poznane zasady dobrego wychowania postaramy się wykorzystywać na co dzień a nie tylko podczas szkolnych obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.
Z okazji Święta Niepodległości, 10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy VI pod kierunkiem p. Jolanty Kamińskiej. Piękny montaż słowno-muzyczny był żywą lekcją historii dla wszystkich uczniów. Szkolny chór składający się z uczniów klas I-VI, śpiewający pieśni patriotyczne i wojskowe, wprowadził uroczysty nastrój i przeniósł widzów w czasy zaborów, powstań narodowych, pierwszej wojny światowej i wreszcie upragnionej wolności. Miło było patrzeć na uczniów, którzy ubrani w galowe stroje w skupieniu uczestniczyli w apelu i swoją postawą wyrażali szacunek do wartości patriotycznych, mając świadomość uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu.
Akademia zakończyła się podsumowaniem konkursu wiedzy o patronie szkoły generale Januszu Głuchowskim, zorganizowanym przez p. Katarzynę Piasta i p. Jolantę Kamińską.
Konkurs odbył się 28 października w dwóch grupach wiekowych.
Nagrody za zajęcie poszczególnych miejsc otrzymali:
- w kategorii IV-VI
I m-ce Bogumił Masapust kl. VI
II m-ce Adam Masapust kl. V
III m-ce Barbara Masapust kl. VI
III m-ce Weronika Gaborska kl. IV
- w kategorii I-III
I m-ce- Lena Kołodziejczuk kl. II
I m-ce- Julia Robak kl. II
I m-ce- Bronisław Masapust kl. III
II m-ce- Magdalena Bartos kl. III
II m-ce -Anna Masapust kl. III
II m-ce- Szymon Świerk kl. II
II mce- Zuzanna Gołąb kl. II
III m-ce- Zuznna Kołmycka kl. II
III m-ce -Patryk Knaś kl. II
Wyróżnienia: Maja Jaceńska, Franciszek Raj i Kacper Aksman
Nagrody dla zwycięzców ufundowała Gmina Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
10 listopada 2016 r. w oddziale przedszkolnym obchodzony był Dzień Jeża. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Jeż- zwierzę chronione”, która przybliżyła im zwyczaje tego sympatycznego zwierzątka i poszerzyła ich widomości na temat środowiska naturalnego jeży, sposobu odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Przedszkolaki poznały również wiele ciekawostek z ich życia. Po prezentacji odbył się „mały egzamin”, który pokazał w jakim stopniu nasi najmłodsi opanowali wiedzę o „kłujących ssakach”. Okazało się, że zdali go śpiewająco! Najwięcej radości sprawiło wszystkim wykonanie jeża z ziemniaka i wykałaczek. Na zakończenie tego radosnego święta dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zajęciach.
8 listopada 2016 r. blisko 40 wykonawców wzięło udział w zorganizowanym w naszej szkole przez p. Katarzynę Piasta i p. Pawła Blaźniaka. Młodzi artyści, czasami z tremą, ale za to z ogromnymi nadziejami na zwycięstwo, prezentowali się na scenie naprawdę bardzo pięknie.
Konkurs podzielono na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III oraz IV-VI. W każdej z kategorii był także podział na występy solistów oraz zespołów. Czteroosobowe jury po długich naradach ogłosiło w końcu werdykt.
KATEGORIA SOLIŚCI KLASY I-III
1. Zuzanna Gołąb
2. Maja Jakubczak
3. Natalia Krystek
KATEGORIA ZESPOŁY KLASY I-III
1. Dębowe Nutki
2. Gwiazdeczki
3. Wesołe Nutki
KATEGORIA SOLIŚCI KLASY IV-VI
1. Ewa Szewczyk
2. Adam Masapust
3. Katarzyna Turlej i Zuzanna Stępczyńska
KATEGORIA ZESPOŁY KLASY IV-VI
1. Wrzosy
2. Piątacy
3. Zespół wokalny SP Dobiecin
Relację filmową z tego wydarzenia można obejrzeć na stronie: http://www.gminabelchatow.info/
3 listopada 2016 r. w ramach szkolnego programu profilaktyki gościliśmy w naszej szkole muzyków zespołu ,,Arietta”. Tym razem tematem zajęć był taniec towarzyski. Mieliśmy okazję zobaczyć profesjonalnych tancerzy wykonujących dla nas tańce latynoamerykańskie. Następnie wybrani uczniowie pod kierunkiem p. Izabeli i p. Kamila uczyli się kroków samby i cha- chy. Uczniowie, Wiktoria Andrzejczyk i Daniel Spychaj, pokazali jak wygląda słynna ,,rama”. Na koniec wszyscy odtańczyliśmy jiva i tu niezrównany okazał się uczeń klasy I- Igor Adamczyk. Zwycięzcy konkursów otrzymali słodkie nagrody.
Szczegółowy plan działań w ramach Powiatowego Tygodnia Logopedy:
14.11.2016 r. (poniedziałek)
Konsultacje dla rodziców dzieci oddziału przedszkolnego uczęszczających na terapię logopedyczną. Informacji w godz. 14.30 – 16.00 udzielać będzie logopeda - Julita Kardas - Figlus w sali nr 7
15.11.2016 r. (wtorek)
Bezpłatne konsultacje i diagnozy logopedyczne oraz konsultacje dla rodziców dzieci klas I-III uczęszczających na terapię logopedyczną. Porad dzieciom, młodzieży i dorosłym w godz. 14.30 – 16.00 udzielać będzie neurologopeda - Anetta Sobieszek w sali nr 7
16.11.2016 r. (środa)
Gazetka ,,Jak ćwiczyć słuch fonematyczny-wskazówki dla rodziców”. Przybliżenie definicji słuchu fonematycznego oraz ćwiczeń związanych z kształtowaniem słuchu fonematycznego. Wyjaśnienie, że dziecko z zaburzonym słuchem fonematycznym dobrze słyszy słowa, lecz nie potrafi różnicować pojedynczych dźwięków lub złożyć ich w całość.
17.11.2016 r. (czwartek)
Zajęcia z dziećmi klasy I. Dzieci wezmą udział w programie terapeutycznym prowadzonym metodą Marianny i Christophera Knill’ów ,,Świadomość Ciała, Kontakt i Komunikacja” przez logopedę -Anettę Sobieszek.
18.11.2016 r. (piątek)
Zajęcia z dziećmi oddziału przedszkolnego pn.: ,, Zabawy i ćwiczenia związane z kształtowaniem słuchu fonematycznego na materiale słownym" poprowadzi logopeda- Julita Kardas-Figlus
Uczniowie klasy drugiej Zuzanna Gołąb i Franciszek Raj reprezentowali naszą szkołę podczas powiatowych eliminacji „Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa”. W XI edycji tego konkursu wzięło udział 16 szkół z powiatu bełchatowskiego. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy o bezpieczeństwie a następnie pokonywali tor przeszkód. Po walecznych zmaganiach Zuzia i Franek okazali się Najlepsi!!! Wykazali się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i niezwykłą sprawnością fizyczną. Z tarczą naszej szkoły na koszulkach wywalczyli ZWYCIĘSTWO!!! Stojąc na najwyższym stopniu podium odebrali puchar, nagrody, a ponadto mogli „przybić piątkę” z samym Mariuszem Wlazłym. Przed naszymi bohaterami kolejne wyzwanie – udział w Wojewódzkim Finale Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa, który odbędzie się już wkrótce w Łodzi. Trzymajcie mocno kciuki za naszych drugoklasistów!!!
W naszej szkole 28.10.2016 r. obchodziliśmy Dzień Papieski. Rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża uczciliśmy wzruszającym spektaklem przygotowanym przez ks. Szymona Klimczaka wraz z uczniami klasy VI pt.: ,,O chłopcu, któremu papież przywrócił nadzieję”. Na zakończenie cała społeczność szkoły odśpiewała ulubioną pieśń Jana Pawła II- ,,Barkę”.
W dniu 7 października 2016 roku w Kleszczowie odbył się I Rzut Ligi Lekkoatletycznej Zrzeszenia LZS województwa łódzkiego. Celem zawodów była popularyzacja sportu w środowisku wiejskim i wyłonienie mistrzów poszczególnych konkurencji oraz najlepszych szkół.
Nasi uczniowie pod opieką pani Jolanty Kamińskiej rywalizowali w skoku w dal oraz w biegach na 60, 200 i 600 m. Mimo mało licznej grupy zawodników z naszej szkoły, udało nam się zdobyć złoty medal!
Największym sukcesem może pochwalić się Barbara Masapust, która w biegu na 600 metrów zdobyła złoty medal. Czwarte miejsce w skoku w dal wywalczył Ksawier Sonciński, natomiast Nicol Kubik – X miejsce.
W zawodach startowali również:
Bogumił Masapust, Julia Szkudlara, Aleksander Skrobek, Mateusz Tyran, Wiktoria Kwapińska, Maciej Tokarek.
Nasi zawodnicy z niecierpliwością czekają na II rzut ligi, który odbędzie się w maju.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych! :)
11 października 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego przyniosły do szkoły owoce i wykonały z nich kolorowe oraz bardzo zdrowe szaszłyki. Była to również okazja do porównywania wyglądu i smaku wybranych owoców krajowych i egzotycznych. Szaszłyki wyglądały przepysznie, a smakowały jeszcze lepiej. Mmmmniam!
W dniu 6.10.2016 r. uczniowie klas IV-VI pojechali wraz z opiekunami –p. Anettą Sobieszek i p. Małgorzatą Bartos na sztukę teatralną pt. ,,Dynastia Miziołków”. Spektakl pokazał w MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowie Teatr Współczesny z Krakowa. ,,Dynastia Miziołków” to pełna humoru opowieść poruszająca istotne treści wynikające ze szkolnego programu profilaktyki. Podjęto m.in. tematy radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozwiązywania konfliktów, nawiązywania kontaktów interpersonalnych czy wyrażanie sprzeciwu wobec nacisku otoczenia. Sztuka zachęciła nas również do przyjrzenia się trudnościom związanym z wiekiem dojrzewania. Razem z Miziołkiem przeżywaliśmy wydarzenia codziennego życia. Miło było zobaczyć jak ze zwyczajnych zdarzeń tworzą się niesamowite, pełne miłości historie.
29 września 2016 r. odbył się w naszej szkole koncert muzyków zespołu ,,Arietta" z Łodzi. Tytułem koncertu była „Czarna muzyka rozrywkowa”, a gośćmi byli: Jacek i Maciek Pietrzak. Głównym instrumentem prezentowanym uczniom była gitara basowa. Muzycy rozpoczęli koncert od utworu „Lato”, nawiązującego do minionych wakacji. Uczniowie mieli szansę jak zawsze uczestniczyć w kilku konkursach. Polegały one m. in. na odgadnięciu tytułów bajki i filmu z którego prezentowano melodię oraz rozpoznaniu nazwiska tańczącego wokalisty. Młodsze dzieci miały okazję popisać się umiejętnością tańca i wcielić się w role Pingwinów z Madagaskaru, a starsi uczniowie spróbować gry na gitarze basowej. Zwycięzcy konkursów otrzymali jak zawsze nagrody.
Jesień to kolorowa i jednocześnie wyjątkowa pora roku, dlatego też dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią- p. Anetą Kępczyńską postanowiły ją odpowiednio przywitać. Tego dnia w ubraniach przedszkolaków dominowały następujące kolory: pomarańczowy, czerwony, żółty. Na powitanie Pani Jesieni dzieci zatańczyły jesienny taniec i zaśpiewały piosenkę pt. „Już lato odeszło”. Potem wyruszyły na wycieczkę do lasu, aby tam poszukać jesiennych skarbów- liści, żołędzi, kasztanów, jarzębiny…To właśnie z nich powstał piękny portret Pani Jesieni. Ten dzień bez wątpienia zachęcił naszych najmłodszych do poznawania i odkrywania jesiennej przyrody.
W dniu 20.09.2016 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wielowymiarowe Ryzyka Ponowoczesności", w której wzięła udział p. Anetta Sobieszek- szkolny pedagog. Przy konferencyjnym stole obrad cenieni naukowcy spotkali się z niosącymi pomoc praktykami. Tematykę konferencji stanowiły społeczne, ekonomiczne, egzystencjalne i moralne następstwa oraz konsekwencje wielkich zmian zachodzących w Polsce, powszechnie dostrzegane przez świat nauki problemy przebiegu i konsekwencji transformacji dla rodziny, młodego pokolenia, jej następstwa ekonomiczne, wpływ na zmiany demograficzne, migracje, rozwój nowych modeli pracy, a także rozwój zachowań nienormatywnych. Wydarzenie zorganizowane przez Akademię Profilaktyki Społecznej Akademii Nauk honorowymi patronatami objęli: Rzecznik Praw Dziecka, Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, Starosta Powiatu Bełchatowskiego, Prezydent Miasta Bełchatów oraz Wójt Gminy Bełchatów.
W niedzielę 11 września 2016 r. poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem Małgorzatą Bartos i rodzicami uczestniczył w gminnej uroczystości w Kielchinowie upamiętniającej ofiary II wojny światowej.
W dniu 4 września 2016 r. poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem Małgorzatą Bartos i rodzicami uczestniczył w uroczystościach na Borowskiej Górze upamiętniających ofiary II wojny światowej.
W dniu 1 września 2016 r. o godz. 9.30 rozpoczynamy nowy rok szkolny.
Kursówka autobusu szkolnego:
9.00 Kolonia Dobiecin
9.02 Zwierzchów nr 18
9.04 Zwierzchów nr 32
9.06 Postękalice I
9.08 Postękalice II
9.10 Postękalice III
9.12 Korczew (pod lasem)
9.14 Korczew (za torami)
9.16 Korczew (zatoczka)
Ubiegłoroczni gimnazjaliści zatęsknili za szkołą i postanowili spotkać się wraz z wychowawczyniami p. Anettą Sobieszek i p. Katarzyną Piasta na rocznicowym ognisku. Pomysłodawczynią imprezy była Rozalia Skrobek, która wraz z mamą -p. Urszulą Skrobek- zajęła się organizacją tego sympatycznego spotkania. Wspomnieniom nie było końca. Cudownie było jeszcze raz spotkać się w takim gronie. Było nam szczególnie miło, że zaproszenie na ognisko przyjęła pani dyrektor Joanna Ladko -Szymańska. Choć słońce 25 czerwca mocno grzało, humory nam dopisywały i świetnie się bawiliśmy. Gimnazjaliści zgodnie stwierdzili, że nasza szkoła podstawowa jest najfajniejsza!
1 czerwca 2016 r. uczniowie klasy III wzięli udział w warsztatach tkackich z tradycyjnym krosnem, które prowadziła p. Wioletta Pisarska. Dzieci poznały budowę i działanie tradycyjnego krosna tkackiego oraz podstawowe pojęcia tkackie: krosno, tkacz, tkanie, osnowa. Natomiast technikę ręcznego tkania prostymi splotami tkackimi poznały podczas praktycznego działania na mini krosnach. Wykonane na warsztatach prace stały się własnością autorów. Warsztaty dostarczyły uczniom wielu ciekawych wrażeń.