29 listopada 2019 r. odbyły sie warsztaty dla klas IV-VIII podsumowujące akcję ,,Zanim będzie za późno". Pan Wojciech Grabowiecki, mediator sądowy, przypomniał uczniom, czym jest parafraza, asertywność i koleżeństwo. Okazało się, że warsztaty bardzo pozytywnie wpłynęły na relacje rówieśnicze w naszej szkole, a kilkoro uczniów, chciałoby zostać tzw. mediatorem rówieśniczym. Uczniowie starają się również stosować tak ważny w relacjach ,,komunikat -ja". Na koniec p. A. Sobieszek - pedagog szkolny podziękowała wykładowcy za bardzo praktyczne warsztaty a uczniom za zaangażowanie i aktywność na zajęciach. Mamy nadzieję, że p. W. Grabowiecki jeszcze wiele razy będzie gościł w naszej szkole.
Finał woj. łódzkiego!!!
28 listopada 2019 r. reprezentacja naszej Szkoły z rocznika 2009 wzięła udział w finale woj. łódzkiego w Szkolnej Lidze Rugby Tag. Ostatecznie zawody zakończyliśmy na V miejscu. Nie zapominamy o naszych mocnych stronach, 👌a nad słabymi będziemy pracować przygotowując się do kolejnych turniejów.👊
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Miło nam poinformować, że uczennica klasy II Maria Lasota otrzymała wyróżnienie w XIX Regionalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej "Moja Ojczyzna" w kategorii soliści - klasy I-III.
Marysi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
22.11.2019 r. w klasie VIII zrealizowane zostały zajęcia warsztatowe pn.: ,,Alkohol- rodzina dotknięta problemem alkoholowym". Celem zajęć było dostarczenie wiedzy, jak alkohol wpływa na nie tylko organizm człowieka, ale także na relacje rodzinne. Zajęcia uświadomiły młodzieży jak alkohol działa na zmysły i jakie są objawy zatrucia alkoholowego. Uczniowie obejrzeli także film edukacyjny pt.: ,,Alkohol uzależnia!”, a następnie dzielili sie swoimi spostrzeżeniami. Największy problemem, według uczestników warsztatów, to coraz bardziej obniżający się wiek inicjacji alkoholowej. Zajęcia profilaktyczne zorganizowała p. Anetta Sobieszek- pedagog szkolny.
22 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty z doradztwa zawodowego. Spotkanie w klasie VI odbyło się w ramach I edycji projektu ,,Twórcza Planeta-włącz kreatywność". Zajęcia, w obecności pedagoga szkolnego- p. A. Sobieszek, przeprowadzili terapeuci Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Bełchatowie. W czasie zajęć z psychologiem uczniowie nauczyli sie nowych technik relaksacyjno-wyciszających, które pomagają w czasie procesu uczenia się. Natomiast zajęcia z doradcą zawodowym -p. A. Nagodzińską -Bociek dotyczyły twórczej kreatywności uczniów. Lekcja uzmysłowiła uczestnikom warsztatów, jakie cechy dominują u poszczególnych osób i w związku z tym, jaką pracą zawodową powinni się zainteresować w przyszłości. Klasa VI otrzymała także certyfikat udziału w projekcie.
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. W tym roku w naszej szkole uczniowie klas 0-III uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych na temat: ,,Bądźmy tolerancyjni". Wychowawczynie przygotowały bardzo ciekawe lekcje, które były okazją do rozmów z uczniami na temat szeroko rozumianej życzliwości i szacunku do drugiego człowieka. Lekcje zostały zorganizowane przez wychowawców klas 0-III w ramach akcji profilaktycznej ,,Zanim będzie za późno". Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!
W ramach akcji profilaktycznej ,,Zanim będzie za późno" w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat profilaktyczny. Celem konkursu było zapobieganie niewłaściwym zachowaniom dzieci i dorastającej młodzieży w szkole i poza szkołą, nauka tolerancji oraz pogłębienie wiedzy na temat uzależnień.
W kategorii klas I-III temat plakatu to: ,,Tolerancja i życzliwość to dla mnie...". W tej grupie do konkursu przystąpili następujący uczniowie:
- Ewa Szulc (klasa II)
- Wiktor Dzwonkowski (klasa II)
-Jakub Gołąb (klasa II)
- Antoni Szulc (klasa III)
W kategorii klas IV-VI temat plakatu to: ,,Brak nudy-to brak uzależnienia" W tej grupie do konkursu przystąpiły następujące osoby:
- Zuzanna Kołomycka (klasa V)
-Zuzanna Gołąb (klasa V)
- Maja Jaceńska (klasa V)
-Cyprian Górski (klasa V)
-Patryk Knaś (klasa V)
-Franciszek Raj (klasa V)
-Anna Masapust (klasa VI)
-Bronisław Masapust (klasa VI)
W kategorii klas VII-VIII temat plakatu to: ,, Alkohol szkodzi zdrowiu i rodzinie" W tej grupie do konkursu przystąpili następujący uczniowie:
-Weronika Gaborska (klasa VII)
-Adam Masapust (klasa VIII)
Organizatorzy konkursu -p. A. Sobieszek i p. P. Janura ogłoszą zwycięzców 29.11.2019 r. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie i piękne prace plastyczne.
20 listopada 2019 r. w klasie VII odbyły się warsztaty profilaktyczne „Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie". Podstawowym celem kampanii zainicjowanej przez Wojewódzki Inspektorat Sanitarny w Łodzi jest zapobieganie zażywaniu środków psychoaktywnych przez uczniów. Młodzież na zajęciach poszerzyła swoją wiedzę w zakresie szkodliwości tego typu substancji. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Przygotowali w grupach m. in. dalszy ciąg historii osób, które wpadły w uzależnienie, wykazując się dużą wiedzą w tym zakresie. Bardzo ciekawie opracowali reklamę i antyreklamę środków psychoaktywnych. Po dłuższej dyskusji sami doszli do wniosku, że to, co wydawało się reklamą, tak naprawdę niewiele ma z nią wspólnego. Powstały również ciekawe plakaty na temat: ,,Zagrożenia wynikające z zażywania środków psychoaktywnych", które zostały wywieszone na korytarzu szkolnym i pełnią funkcję edukacyjno-profilaktyczną dla klas młodszych. Kolejne zajęcia z tego cyklu odbędą się 27 listopada 2019 r. Warsztaty, w ramach akcji ,,Zanim będzie za późno" przeprowadziła p. A. Sobieszek - pedagog szkolny.
W dniach 20-22 listopada 2019 r. uczniowie klasy ósmej po raz pierwszy zmierzyli się z próbnym sprawdzianem ósmoklasisty. Uczniowie – poza zadaniami z matematyki i języka polskiego, mierzyli się również z językiem obcym. Próbne testy umożliwiają uczniom powtórzenie wiedzy i przećwiczenie potrzebnych umiejętności wymaganych na sprawdzianie zewnętrznym Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dzięki raportom nauczyciele i rodzice zyskują informację nie tylko na temat posiadanej przez uczniów wiedzy, ale także dowiadują się, jak ich wyniki plasują się na tle innych uczniów z całej Polski. W listopadzie ósmoklasiści przystąpili do sprawdzianu z Nową Erą.
Tematykę komunikacji bez przemocy przybliżył uczniom klas IV-VI p. Wojciech Grabowiecki, mediator, który na co dzień szuka alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Poprowadził warsztaty nt. ,,Komunikacja. Relacje rówieśnicze bez przemocy". Podczas zajęć uczniowie wykonali plakat: ,,Dlaczego jest fajnie być zgraną klasą?". Mediator mówił też o wyrażaniu, nazywaniu uczuć przy użyciu „komunikatu ja”, które nigdy nie doprowadzają do eskalacji konfliktu. Zwrócono także uwagę na to, że każdy widzi problem ze swojej perspektywy. W czasie trwania warsztatów, przeprowadzonych w ramach akcji ,,Zanim będzie za późno", o potrzebie mediacji mówili również sami uczniowie. Podkreślali, że szkoła jest miejscem, w którym spędzają większość czasu. Tu nie tylko zdobywają wiedzę, ale kształtują również relacje z innymi ludźmi, poznają normy i zasady współżycia społecznego, a także swoje miejsce w grupie rówieśniczej. Dlatego tak ważne jest, by umieć ze sobą rozmawiać, a w razie konieczności we właściwym momencie przerwać sytuację przemocową.
Dnia 8 listopada 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Bełchatów p. Konrad Koc, Wicestarosta Powiatu Bełchatowskiego p. Jacek Bakalarczyk, Radna Rady Gminy p. Bogumiła Robak, rodzice oraz społeczność szkolna.
Pierwszoklasiści pod kierunkiem wychowawcy p. Lidii Pawlik z dumą zaprezentowali swój program artystyczny, którego tematem przewodnim była Polska. Podniosłym momentem uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia. Aktu pasowania repliką szabli ułańskiej dokonała p. dyrektor Joanna Ladko – Szymańska. Następnie pierwszoklasiści odebrali z rąk Wójta Gminy Bełchatów p. Konrada Koca, Wicestarosty Powiatu Bełchatowskiego p. Jacka Bakalarczyka i dyrektora szkoły p. Joanny Ladko – Szymańskiej legitymacje, tarcze szkolne oraz dyplomy pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. gen. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły otrzymali również upominki od zaproszonych gości, w tym także od Radnego Rady Gminy p. Przemysława Gołębia, Rady Rodziców i całej społeczności szkolnej.
Życzymy uczniom klasy pierwszej wielu radości w zgłębianiu tajników wiedzy!
W dniach 18-29.11.2019 r. odbędzie się w naszej szkole akcja profilaktyczna, której celem jest zapobieganie niewłaściwym zachowaniom dzieci i dorastającej młodzieży w szkole i poza szkołą, nauka tolerancji oraz pogłębienie wiedzy na temat uzależnień.
Program akcji:
1. Prelekcja pedagoga szkolnego na temat choroby alkoholowej i" zaburzeń funkcjonowania rodziny dotkniętej problemem alkoholowym oraz film pt.: ,,Alkohol" (klasa VIII)
2. Prezentacja multimedialna na temat środków psychoaktywnych, warsztaty ,,Dopalaczom mówimy STOP-wybieramy zdrowie" (zajęcia z uczniami klas VII - pedagog szkolny)
3. Zajęcia z wychowawcą klasy nt. ,,Bądźmy tolerancyjni- Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień " (kl. 0-III)
4. Warsztaty nt. ,,Komunikacja, relacje rówieśnicze bez przemocy" (kl. IV-VI)
5. Konkurs plastyczny (dla klas I-III )Plakat na temat: ,,Tolerancja i życzliwość to dla mnie..."
6. Konkurs plastyczny (dla klas IV-VI )Plakat na temat: ,,Brak nudy-to brak uzależnienia"
7. Konkurs plastyczny (dla klas VII-VIII )Plakat na temat: ,, Alkohol szkodzi zdrowiu i rodzinie"
8. Podsumowanie akcji profilaktycznej ,,Zanim będzie za późno
Koordynatorami akcji są p. A. Sobieszek- pedagog szkolny i p. P. Janura- opiekun Samorządu Uczniowskiego.
Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką p. Małgorzaty Bartos przeprowadziło w szkole akcję ,,Psiaki czekają na naszą pomoc”. Dnia 6.11.2019 r. uczniowie udali się z wizytą do schroniska dla zwierząt w Zdzieszulicach w celu przekazania zebranej karmy. Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto tych, dla których domem jest niestety schronisko. Apelujemy do wszystkich POMAGAJCIE, bo naprawdę warto.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Dobiecinie zaprasza na Szkolny Koncert Piosenki Patriotycznej, który odbędzie się 6 listopada 2019 r. o godz. 9.00
W piątek 25 października 2019r. odbyła się kolejna edycja Bełchatowskiej Ligi Rugby Tag na boisku treningowym Miejskiego Centrum Sportu 🏈 💪. Zawodnicy z wielu szkół zmagali się o wejście do półfinału wojewódzkiego. Drużyna uczniów z rocznika 2009 zajęła II MIEJSCE🎉👏 i przeszla bezapelacyjnie do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 26 listopada w Łodzi. Klasy V i VI ukonczyły zmagania na miejscach IV-VII prezentując nam zaciętą walkę do samego końca! Brawa również dla nich 👏.
16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji nasza szkoła przystąpiła do akcji organizowanej przez "Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy" - Bicie Rekordu w Pierwszej Pomocy. Uczniowie klas VI - VIII od godziny 12:00 do 12:30 z zapałem prowadzili reanimację fantomów. Głównym celem akcji było wspólne promowanie w całej Polsce nauki resuscytacji krążeniowo - oddechowej.
15 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski wspólnie z opiekunem -p. P. Janurą i pedagogiem szkolnym- p. A. Sobieszek przygotował dla całego grona pedagogicznego występ artystyczny pt.: ,,Szkolne ziółka’’. W przedstawieniu zaprezentowali się uczniowie klasy V oraz szkolny chór. Na zakończenie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Kołomycka, złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły gorące życzenia a młodzież wręczyła przepiękne laurki. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyła również pani dyrektor - Joanna Ladko-Szymańska oraz przewodnicząca Rady Rodziców.
7 października 2019 r. dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bełchatowie w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne pod hasłem ,,Niebezpiecznie w sieci". Spotkanie przeprowadzone zostało przez krakowski teatr KURTYNA dla uczniów klasy V i VI.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, których celem było zrozumienie zjawiska uzależnienia od Internetu, telefonu czy gier komputerowych. Warsztaty uświadomiły uczniom również zagrożenia oraz niebezpieczeństwa płynące z niewłaściwego użytkowania komputera oraz Internetu. Żyjemy bowiem w świecie, w którym Internet, przestrzeń wirtualna, stała się powszechnym dobrem. Dzieci i młodzież są jednak w niej pozostawione często same sobie, bez nadzoru, wsparcia, kontroli. Dlatego zawsze musimy pamiętać, że w przestrzeni Internetu dochodzi do niebezpiecznych zjawisk, które definiujemy szeroko jako cyberprzemoc. Należy więc dołożyć starań, by temat ten był z uczniami często poruszany. Na zakończenie została przeprowadzona ankieta, która każdemu z uczestników spotkania dała odpowiedź na pytanie: Czy jestem uzależniony od komputera? Zajęcia poprowadziła p. Beata Hajduk w obecności pedagoga szkolnego p. A. Sobieszek
Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopakowi:
- Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
- Ciastek - tylko tych najsłodszych,
- Samochodów - tylko tych najszybszych,
- Zabaw - tylko najweselszych,
- Przygód - tylko najciekawszych...
i butów - takich, co najlżejsze, w których zdobywać będziecie szczyty!
STO LAT PANOWIE!!!
W dniach 9-13 września trwała w naszej szkole kampania wyborcza. Szkołę ozdobiły plakaty wyborcze uczniów, którzy kandydowali do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Natomiast 17 września p. Lidia Pawlik -opiekun Samorządu Uczniowskiego przeprowadziła wybory. Wynik głosowania przedstawia się następująco:
Zuzanna Kołomycka –przewodnicząca
Igor Adamczyk – zastępca przewodniczącej
Bronisław Masapust - skarbnik
Sandra Stefaniak - rzecznik praw ucznia