9.05.2016 r. odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja historii. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI. Spotkanie z p. Łukaszem Politańskim, pracownikiem Muzeum Regionalnego w Bełchatowie zorganizowane zostało w ramach projektu czytelniczego pn. ,,Kto czyta, żyje wielokrotnie…” przez p. Małgorzatę Bartos i p. Anettę Sobieszek. Pan Łukasz Politański to historyk, zastępca przewodniczącego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Bełchatowie, prezes Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich w Bełchatowie i autor wielu wartościowych opracowań dotyczących naszego regionu. Naszym uczniom przybliżył sylwetkę powstańca z 1863 r., właściciela majątku ziemskiego w Dobiecinie - Józefa Turczynowicza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć książki i czasopisma dotyczące przebiegu Powstania Styczniowego w rejonie Bełchatowa, a także przeczytać oryginalne dokumenty związane z historią naszego regionu.
W ramach projektu czytelniczego pn. ,,Kto czyta, żyje wielokrotnie …” p. Małgorzata Bartos i p. Anetta Sobieszek zorganizowały w naszej szkole akcję ,,Książka łączy pokolenia”. Celem akcji było rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Udowodniono, że codzienne czytanie dzieciom wpływa znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych. Jedna z form realizacji tej akcji to ,,Starsi czytają młodszym”- klasa V czytała bajki swoim młodszym kolegom i koleżankom.
Jest nam niezmiernie miło, że rodzice naszych uczniów przyjęli zaproszenie do głośnego czytania tekstów dzieciom:
Serdecznie dziękujemy rodzicom i wychowawcom klas, którzy wzięli udział w akcji. Mamy nadzieję, że wspólnie zaszczepimy w dzieciach nawyk czytania książek.
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada 22.04. w oddziale przedszkolnym zorganizowano cykl zabaw i działań przybliżających dzieciom temat dbania o naszą Planetę. W tym dniu zdecydowanie dominował kolor zielony. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko, nauczyły się segregować śmieci, brały udział w ekologicznych zawodach sportowych. Przedszkolaki zamieniły również plastikowe butelki w niepowtarzalne instrumenty ekologiczne (marakasy) i w klasie zagrała ekologiczna orkiestra. Na zakończenie zajęć wykonały ekologiczne torby i plakaty pt. „Dzień Ziemi”.
15 kwietnia 2016 r. uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami p. Anettą Sobieszek i p. Małgorzatą Bartos obejrzeli w PGE Giganty Mocy w Bełchatowie spektakl pt. "Teatralne ABC" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.
W zabawny sposób przedstawiono zderzenie dwóch światów – współczesnego i minionego. Młody urwis, który przeszkadzał podczas przedstawienia aktorom i widzom, został ukarany i uwięziony w teatrze sprzed stu lat. Dzięki magii tego miejsca spotyka znane z historii teatru i baśni postaci. Chłopiec przeżywa metamorfozę i staje się mądrzejszy i pokorniejszy. Komizm tego przedstawienia wynikał z różnic kulturowych na przestrzeni wieków. W fabułę umiejętnie została wpleciona wiedza na temat historii teatru i różnych jego form. Twórcy przedstawili kilka sposobów przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek poprzez teatr cieni, pantonimę do aktora w żywym planie. W dialogach pojawiła się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, dykcja, epizod, proscenium, interpretacja itp.
Spektakl ten bardzo podobał się uczniom. Szczególne wrażenie zrobił na nas nicpoń, który grał nie tylko na scenie, ale także wśród widzów. Na zakończenie aktor wcielający się w rolę Arlekina udzielił widowni porad, jak należy się zachowywać w teatrze.
14 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie odbyła się X edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł „Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Gminy Bełchatów” pod hasłem ,,Czytam, więc piszę bezbłędnie”. Wzięło w nim udział 12 uczniów klas IV-VI reprezentujących 6 szkół podstawowych: Szkołę Podstawową w Dobiecinie, Dobrzelowie, Domiechowicach, Janowie, Kurnosie i Łękawie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI- Marta Bartos i Jakub Płomiński. Przedstawicielem organu prowadzącego był z-ca Dyrektora Gminnego Zespołu Obsługi Szkół p. Sławomir Pieczara.
Komisja, w skład której wchodzili wszyscy opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie, wyłoniła tegorocznych laureatów:
I miejsce – Igor Kozłowski ze Szkoły Podstawowej w Janowie
II miejsce – Szymon Niemczyk ze Szkoły Podstawowej w Łękawie
III miejsce – Aleksandra Telążka ze Szkoły Podstawowej w Kurnosie
Zwycięzcom konkursu zostały wręczone nagrody książkowe i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Dobiecinie. Dyrektor szkoły – p. Joanna Ladko –Szymańska wraz z organizatorką konkursu – p. Anettą Sobieszek podziękowała wszystkim uczestnikom i zaprosiła do udziału w kolejnej edycji.
W dniu 6.04.2016 r. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Pedagogika w służbie instytucjonalnej profilaktyki zagrożeń i patologii społecznych oraz resocjalizacji” w której wzięła udział p. Anetta Sobieszek- szkolny pedagog. Tematyka Konferencji związana była z problematyką zagrożeń społecznych w obszarze patologii i resocjalizacji. Cel konferencji to wymiana wiedzy i doświadczeń przez nawiązanie dialogu między środowiskiem naukowców i praktyków zajmujących się działalnością profilaktyczną i resocjalizacyjną. Mówiono o tym z jakimi zagrożeniami współcześnie mierzą się młodzi ludzie, na co są narażeni, jakie konsekwencje ponoszą dokonując ryzykownych wyborów i jakie w tej rzeczywistości wyzwania stoją przed pedagogiką. Konferencja naukowa została zorganizowana przez Społeczną Akademię Nauk.
Do dnia 31 marca 2016 r. trwa przyjmowanie podań o przyjęcie do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w zakładce dokumenty szkolne.
23 marca 2016 r. odbyło się w naszej szkole wielkanocne przedstawienie pt. „Głupiutka kurka”. Sala gimnastyczna w tym dniu zamieniła się w prawdziwe wiejskie podwórko, na którym królowały kurki i koguty. Inscenizacja składała się z dwóch historyjek. Pierwsza opowiadała o zarozumiałej i głupiutkiej kurce, która chciała wyjechać do Australii i wyjść za mąż za…kangura. Kurka na szczęście w porę zrozumiała, że jej mężem może zostać tylko kogucik z wiejskiego podwórka. Druga historia to opowieść o tym jak powstały wielkanocne kraszanki, pisanki i drapanki.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie inscenizacji, a w szczególności rodzicom, p. Katarzynie Piasta oraz p. Pawłowi Blaźniakowi.
Po przedstawieniu zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu plastycznego pt.„Najpiękniejsza pisanka”. Nagrody oraz dyplomy wręczyła zwycięzcom p. dyrektor Joanna Ladko-Szymańska wraz z organizatorami konkursu- p. Anetą Kępczyńską i p. Małgorzatą Bartos.
Laureaci konkursu:
Klasy 0-III:
I miejsce-:Zuzanna Gołąb i Franciszek Lesiak
II miejsce: Zuzanna Kołomyckai Alicja Pietraszek
III miejsce: Filip Matyja i Magdalena Bartos
Klasy IV-VI:
I miejsce: Ksawier Sonciński
II miejsce: Kacper Bartos
III miejsce: Barbara Masapust
Wyróżnienia otrzymali: Tymoteusz Peryga (OP), Igor Preder (OP), Julia Robak (klasa I), Cyprian Górski (klasa I), Patryk Knaś (klasa I), Lucyna Robak (klasa III), Sandra Stefaniak (klasa III).
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Dnia 21 marca 2016 r. grupa uczniów z klas I-VI pod opieką p. dyrektor Joanny Ladko- Szymańskiej i p. M. Pisarek pojechała na lodowisko w Bełchatowie. Dzieci coraz lepiej radziły sobie na lodzie i z wielkim zapałem doskonaliły jazdę na łyżwach. Wycieczka była udana, a uczniowie bardzo zadowoleni.
Dnia 11.03.2016r. zostały ogłoszone wyniki konkursu czytelniczego pt. "Piękne czytanie w języku angielskim".
Konkurs miał na celu rozbudzanie wśród uczniów zainteresowań językiem obcym, podniesienie umiejętności językowych, zainteresowanie uczniów literaturą obcą oraz rozwijanie umiejętności poprawnego czytania w języku angielskim.
W kategorii klas 3-4 I miejsce ex aequo zdobyli: Mateusz Tyran i Adam Masapust.
W kategorii klas 5-6 I miejsce zdobył Błażej Miśkiewicz.
Dziękuję za udział wszystkim uczniom i gratuluje zwycięzcom. J.Kardas-Figlus
10 marca 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I w ramach projektu czytelniczego pn. ,,Kto czyta, żyje wielokrotnie…” pojechały na wycieczkę do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie. Celem wycieczki było zapoznanie z działalnością biblioteki, pracą bibliotekarza oraz ze zgromadzonym księgozbiorem. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak z niej korzystać oraz jak należy się w niej zachować. Następnie dzieci brały udział w warsztatach- z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania pt. „Przygody Franklina” oraz pokolorowały wielkanocną pisankę. Na zakończenie pani bibliotekarka zaprosiła wszystkich do ponownego odwiedzenia biblioteki. Dzieci obiecały, że wrócą tu z rodzicami.
Informujemy, że Gmina Bełchatów bierze udział w projekcie pt.: E-CENTRA; AKTYWIZACJA CYFROWA MIESZKAŃCÓW GMIN w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Niniejszym zwracamy się do mieszkańców gminy z prośbą o wypełnienie ankiety dostępnej na naszej stronie http://www.belchatow.samorzad.pl/index.php?id=1&n_id=1307
W dniu 4 marca 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-czytelniczy pn. ,,Mój lekturnik” zorganizowany w ramach projektu czytelniczego ,,Kto czyta, żyje wielokrotnie…”.
Cele konkursu to:
-Zachęcanie i mobilizowanie uczniów do regularnego czytania.
- Kształcenie wrażliwości na odbiór słowa pisanego.
- Wzmacnianie w dziecku wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów.
- Pobudzanie kreatywności, twórczości i wyobraźni.
I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy V Nicol Kubik.
Organizatorki konkursu p. Małgorzata Bartos i p. Anetta Sobieszek serdecznie dziękują za udział w konkursie.
„Zakochani są wśród nas, zakochani pierwszy raz….” tymi słowami można podsumować Walentynki, które 12 lutego 2016 r. obchodziły dzieci z oddziału przedszkolnego. W tym wyjątkowym dniu w ich ubiorze dominował kolor czerwony- kolor miłości. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z tradycją tego święta, rozmawiały na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu, obdarowywały się karteczkami walentynkowymi. Pod czujnym okiem wychowawczyni- p. Anety Kępczyńskiej upiekły walentynkowe muffinki, brały udział w zabawach, tańcach oraz wykonały przepiękne serca, które tego dnia towarzyszyły im na każdym kroku.
W tym dniu odbył się również szkolny konkurs na Miss i Mistera Walentynek. Miss Walentynek została Alicja Gołąbczak z oddziału przedszkolnego, która zdobyła najwięcej kartek wśród dziewczynek. Serdecznie gratulujemy!
Autorki projektu czytelniczego pn. ,,Kto czyta, żyje wielokrotnie…” p. Małgorzata Bartos i p. Anetta Sobieszek zorganizowały poranek z poezją -,,Wyobraźnia bez granic”. Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali społeczności szkolnej swoje wiersze. Celem spotkania było zachęcenie utalentowanych dzieci i ich rodziców do prezentowania własnej twórczości literackiej. Jest nam niezwykle miło, że do konkursu literackiego dołączyli rodzice naszych uczniów. Pani Wioleta Szkudlara napisała utwór pt.: ,,Wiosna”. W czasie poetyckiego spotkania zaprezentowała go Julia Szkudlara, uczennica klasy IV. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem talentu naszych uczniów i rodziców.
Nasi szkolni poeci:
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Serdecznie dziękujemy i zapraszamy wszystkich do czytania pięknych wierszy. Do końca marca utwory szkolnych poetów będą zdobiły szkolne korytarze.
W ramach projektu czytelniczego ,,Kto czyta, żyje wielokrotnie…” 5 lutego 2016 roku odbył się konkurs czytelniczy pn. ,,Z książką za pan brat”. W konkursie wzięli uczniowie klas II-VI. Celem konkursu było rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury. Uczniowie zmierzyli się z testem, w którym wykazali się znajomością lektur i przysłów.
Zwycięzcy konkursu:
Klasa II
Klasa III
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Organizatorki p. Małgorzata Bartos i p. Anetta Sobieszek serdecznie dziękują wszystkim uczniom za udział w konkursie. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
10 lutego 2016 r. odbył się w naszej szkole spektakl profilaktyczny teatru „Grupa T” z Torunia zatytułowany: „Mniam, mniam”. Spektakl oglądali wszyscy uczniowie klas 0-VI. Główni bohaterowie: Wanda i Kazik myszkowali w szkolnym sklepiku wypełnionym niezdrową żywnością, jednak pewnego dnia odnaleźli tam tajemniczą księgę, która miała moc wyczarowywania niebiańsko zdrowych, dobrych i kolorowych potraw. Śmiałkowie nie znając jednak zasad zdrowego odżywiania wpadli w tarapaty i konieczne okazało się szukanie pomocy u innych. Na ratunek Szkolniakom wyruszył doktor Klepka i Wacław Kichacz oraz Magda Seler. Niesamowicie zabawne przedstawienie dało widzom, oprócz dużej dawki humoru, sporą dawkę walorów edukacyjnych. Aktorzy w humorystycznym stylu kilkakrotnie podkreślali, iż: ,,Jesteś tym, co jesz” przypominając tym samym o zdrowym odżywianiu, zdrowym stylu życia i walce z uzależnieniami.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bełchatowie zaprasza uczniów szkół podstawowych na Feryjne Warsztaty Twórczości pod hasłem ,,Planszomania". Uczniowie wezmą udział w grach i zabawach rozwijających koncentrację uwagi, logiczne myślenie, spostrzegawczość, pamięć, umiejętności matematyczne i ortograficzne oraz umiejętność współpracy i rywalizacji. Zajęcia odbędą się w dniach 15-19.02.2016 r. w godz. 10.00-12.00 w siedzibie poradni. Zapisy: tel.44/632-28-74. Szkolny pedagog serdecznie zaprasza do udziału w tych zajęciach.
Po raz kolejny uczniowie klasy VI naszej szkoły pod opieką pedagoga p. Anetty Sobieszek przeprowadzili akcję edukacyjną i profilaktyczną pod hasłem: ,,Bądźmy wolni od używek”. Akcję poprzedziła prezentacja multimedialna na temat środków psychoaktywnych i narkotyków. Uczniowie obejrzeli także film edukacyjny pt.: ,,Alkohol uzależnia!”. Młodzież na zajęciach z pedagogiem samodzielnie zaprojektowała bardzo ciekawe plakaty, zachęcające do życia wolnego od używek. Młodzi ludzie zwracają w nich uwagę społeczności szkolnej na ważny problem. Ankiety przeprowadzone wśród uczniów klas IV-VI pokazują, że alkohol i papierosy nie są obce tak młodym ludziom. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze docieranie do najmłodszych uczniów z informacją „skrojoną” na miarę czyli dowcipną, kolorową, przygotowaną przez starszych kolegów i koleżanki.
Prace uczniów oraz gazetkę na temat uzależnień można obejrzeć na szkolnych korytarzach.
22 stycznia 2016 r. do oddziału przedszkolnego przybyli mili goście - babcie i dziadkowie naszych przedszkolaków. W tym dniu nie zabrakło wierszy, piosenek, tańców, które były wyrazem wdzięczności wobec kochanych dziadków za ich miłość, opiekę, cierpliwość oraz niezmierzone morze miłości, ciepła i troskliwości. Najwięcej emocji wzbudził krótki film, w którym dzieci opowiadały za co najbardziej kochają swoje babcie i dziadków. Na koniec przedszkolaki złożyły babciom i dziadkom życzenia, wręczyły piękne upominki i zaprosiły gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim babciom i dziadkom dziękujemy za tak liczne przybycie i życzymy zdrowia, radości, pociechy z wnuków, szczęścia oraz samych pomyślnych dni!