Jak co roku zapraszamy wszystkich naszych Przyjaciół na spotkanie wigilijne, które odbędzie się już w piątek 20 grudnia 2013 r. o godz. 10.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły.
Społeczność Szkoły Podstawowej
im. gen. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie
SERDECZNIE DZIĘKUJE
wszystkim, którzy włączyli się w przeprowadzenie akcji
pn. "Szlachetna Paczka"
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł II
Zadaniem szkoły jest nauczyć dzieci i młodzież szacunku do dokonań naszych przodków, aby w przyszłości potrafili być dumni z faktu, że są Polakami. Dlatego też w dniu 7 listopada odbył się w naszej szkole apel związany z odzyskaniem 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. W apelu przygotowanym przez p. Lidię Pawlik i p. Pawła Blaźniaka (oprawa muzyczna) wzięli udział uczniowie klas IV – VI. Uwieńczeniem spotkania było wspólne odśpiewanie hymnu szkolnego - „My Pierwsza Brygada”.
Nowy rok szkolny rozpoczął się już jakiś czas temu, jednakże 7 listopada poszerzył się krąg braci uczniowskie naszej szkoły. Tego dnia odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści troszkę stremowani stanęli przed zaproszonymi gośćmi w osobie zastępcy wójta - p. Jolanty Gandziarek i dyrektora GZOSz – p. Marioli Czechowskiej, nauczycielami i swoimi rodzicami, aby przedstawić przygotowany pod kierunkiem wychowawcy p. Lidii Pawlik program artystyczny. W tym roku szkolnym program uroczystości nawiązywał do zbliżającej się 95. rocznicy obchodów Święta Niepodległości. Zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły a także starsi uczniowie z wielką uwagą i wzruszeniem przyglądali się występom małych „artystów”. Po zakończeniu części artystycznej wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano Hymn Polski i dzieci złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie p. dyrektor – Joanna Ladko – Szymańska szablą, która jest repliką szabli naszego patrona, pasowała pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom pasowania, tarczę i legitymację szkolną. W następnej kolejności p. Dyrektor skierowała do uczniów klasy I ciepłe słowa witając ich wśród braci uczniowskiej a także pierwszoklasiści usłyszeli życzenia od zaproszonych gości i otrzymali od nich upominki.
To nie koniec. Okazało się, że na uczniów czekają miłe niespodzianki przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz pozostałe klasy, w tym Oddział Przedszkolny.
Za oprawę muzyczną ślubowania odpowiedzialny był p. Paweł Blaźniak, dekorację wykonała p. Katarzyna Piasta.
Po opuszczeniu sali, w której odbywała się uroczystość uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do sali lekcyjnej na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W dniu 16 października 2013 roku, odpowiadając na zaproszenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczniowie klas III – VI pod kierunkiem p. mgr Lidii Pawlik i p. mgr Małgorzaty Pisarek przystąpili do ustanowienia rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo –oddechowej przez jak największą ilość osób. Dzień ten nie był przypadkowy, albowiem właśnie 16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ogłoszony przez Europejską Radę Resuscytacji. Punktualnie o godzinie 12.00. uczniowie przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą wykonywali przez 30 minut na fantomach otrzymanych od WOŚP w ramach realizacji programu „Ratujemy i uczymy ratować”.
Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w minioną niedzielę w uroczystościach pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich. Prócz przedstawicieli naszej szkoły zebrały się też tłumy mieszkańców, kombatanci, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Wszyscy oddali cześć pamięci żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego, którzy 74 lata temu stoczyli bitwę pod Borowską Górą z hitlerowcami. Odprawiona została msza święta, po której nastąpił apel poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się 2 września 2013 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły o godzinie 9.30. Autobus szkolny tego dnia kursować będzie według następującego rozkładu:
9.00. Kol. Dobiecin
9.02. Zwierzchów nr 18
9.04. Zwierzchów nr 32
9.06. Postękalice I
9.08. Postękalice II
9.10. Postękalice III
9.12. Korczew (za torami)
9.14. Korczew (zatoczka)
W naszej galerii można podziwiać nowe zdjęcia z zajęć prowadzonych w ramach projektu indywidualizacji procesu nauczania i wychowania uczniów.
Już po raz ósmy w dniu 24 kwietnia 2013 roku organizowany był w naszej szkole Konkurs Matematyczno – Ekologiczny klas III Szkół Podstawowych o tytuł „Matematycznej Głowy” pod hasłem: „Przyroda i ochrona środowiska w zadaniach matematycznych”. Do rozwiązania testu przystąpiło 18 uczniów z klas III reprezentujących dziewięć szkól z terenu powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego tj. Szkołę Podstawową w Bogdanowie, Dobiecinie, Dobrzelowie, Domiechowicach, Janowie, Kurnosie, Łękawie, Ruścu i Wadlewie. Gościem honorowym konkursu była Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Bełchatowie p. Mariola Czechowska.
Test autorstwa p. mgr Małgorzaty Pisarek i p. mgr Lidii Pawlik miał na celu rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów, jak również kształtowanie właściwych postaw proekologicznych. Proponowane treści zadań oraz umieszczenie ciekawostek ze świata przyrody i ochrony środowiska zachęcały dzieci do przyjaznych zachowań wobec środowiska.
Komisja, w skład której wychodzili wszyscy opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie, wyłoniła tegorocznych laureatów:
I miejsce – Alicja Rychlewska – uczennica Szkoły Podstawowej w Dobiecinie
II miejsce – Wojciech Pacześ – uczeń Szkoły podstawowej w Wadlewie
III miejsce –Kamil Janik – uczeń Szkoły Podstawowej w Ruścu.
Zwycięzcom konkursu zostały wręczone nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Wszystkim uczestnikom, jak również nauczycielom, którzy przygotowywali swoich uczniów do udziału w tegorocznej edycji konkursu zostały wręczone okolicznościowe dyplomy. Fundatorem nagród była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. gen. Janusza Głuchowskiego w Dobiecinie.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!
W dniu 30 kwietnia 2013 roku odbyły się Szkolne Obchody Dnia Ziemi. Podczas spotkania w sali gimnastycznej zostały podsumowane działania realizowane w bieżącym roku szkolnym w ramach projektu ekologicznego.
Uroczystość rozpoczęła się inscenizacją wiersza pt. „Kwietniowy deszczyk” i piosenki pt. „Świat to wielka tajemnica”, w wykonaniu uczniów klasy II i III. Chcielibyśmy nadmienić, że większość uczniów z w/w klas uczęszcza na zajęcia koła matematyczno-przyrodniczego, które realizowane są w ramach projektu systemowego „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych prowadzonych na terenie Gminy Bełchatów - „Chcę to wiedzieć". Następnie przedstawiono zwycięzców konkursu „Wiecznie Zielone Drzewo”, który ma na celu zbiórkę surowców wtórnych tj. makulatury, butelek plastikowych typu „pet”, baterii. Kolejnym punktem programu było przedstawienie laureatów Szkolnej Olimpiady Ekologicznej i 8. edycji Międzypowiatowego Konkursu Matematyczno – Ekologicznego klas III Szkół Podstawowych. Wiedząc, jak ważne dla zdrowia jest aktywne spędzanie wolnego czasu, podczas spotkania uczniowie wzięli również udział w konkursach sportowych. Dopełnieniem dobrej zabawy były piosenki i wiersze o tematyce ekologicznej.
Fundatorem nagród było Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.
18 kwietnia 2013 r. trzy uczennice naszej szkoły wspólnie z p. Anettą Sobieszek wzięły udział w przeglądzie recytatorskim i poezji śpiewanej "Z poezją Juliana Tuwima w szkole i w przedszkolu" organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim. Ciekawostką jest to, że uczniowie występowali na scenie wspólnie ze swoimi opiekanumi.
19 kwietnia 2013 r. troje uczniów naszej szkoły pod opieką p. Izabeli Kołodziejczyk wzięło udział w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu przepisów ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętnościami w praktycznej jeździe na rowerze po specjalnie przygotowanym torze przeszkód.
Od dnia 8 maja 2013 r. w budynku Szkoły Podstawowej w Dobiecinie rusza świetlica środowiskowa. Zajęcia świetlicowe będą prowadzone do końca roku szkolnego w każdą środę w godz. od 14.00 do 18.00. Osobą prowadzącą zajęcia będzie Izabela Kołodziejczyk.
Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim Filia w Bełchatowie organizuje elektroniczny quiz dotyczący twórczości Juliana Tuwima, zamieszczony na witrynie internetowej Biblioteki w zakładce "Quiz: Tuwim? Znam!". Szczegóły regulaminu na tejże stronie. Wszelkich informacji dodatkowych udzielają p. J. Kamińska i p. P. Janura. Zapraszamy do udziału w konkursie!
Z okazji zbliżającej się Wielkiej Nocy wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom oraz życzliwym ludziom składamy serdeczne życzenia ciepłych i rodzinnych Świąt. Niech czas spędzony w gronie najbliższych przyniesie wsparcie i zrozumienie, a także radość i wytchnienie.
Społeczność Szkoły Podstawowej im. gen. J. Głuchowskiego w Dobiecinie ma zaszczyt zaprosić na wielkanocne przedstawienie pt. „Awantura o jajka”, które odbędzie się 27.03.2013 r. o godz. 9.30.
Rodzice zapisujący dziecko do oddziału przedszkolnego proszeni są o przedstawienie następujących dokumentów:
- akt urodzenia dziecka
- dowód osobisty rodziców/prawnych opiekunów
- PESEL
Zapisy w sekretariacie szkoły w godz. 8.00 - 13.00
Przypominamy, że cały czas prowadzimy lekcje w ramach projektu indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów. Zdjęcia z tych zajęć można zobaczyć w galerii.
Dnia 28 lutego 2013 r. w Szkole Podstawowej w Dobiecinie odbyła się VII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego o tytuł "Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Gminy Bełchatów". Wzięło w nim udział 18 uczniów klas IV-VI reprezentujących 6 szkół podstawowych: Szkołę Podstawową w Dobiecinie, Dobrzelowie, Domiechowicach, Janowie, Kurnosie, Łękawie. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu, za który można było maksymalnie osiągnąć 100 punktów.
Komisja w składzie: mgr Anetta Sobieszek - przewodnicząca, p. Halina Kłysik, p. Beata Robaszek, p. Dorota Pukacz, p. Iwona Karbowniczak, p. Aneta Maślanka wyłoniła laureatów.
Laureatami konkursu zostały uczennice Szkoły Podstawowej w Kurnosie, miejsce od trzeciego do czwartego powędrowały do Szkoły Podstawowej w Łękawie. Wyróżniono też dziewczynkę ze Szkoły Podstawowej w Domiechowicach.
Zwycięzcom konkursu zostały wręczone książki i dyplomy, każdy uczestnik konkursu otrzymał podziękowanie za udział w konkursie i drobny upominek. Wszyscy zadeklarowali udział w konkursie w latach następnych.